Индекс валути
Реклами
Сто Евро банкнота
Бързи връзки към банкнотите:
Нова серия Еуропа:
Първа серия:
Дизайн
Описание:
Размер: 147 x 82mm
Вид на хартията: Базирана на памук
Основен цвят: Зелен
Архитектурен стил: Барок и Рококо
Банкнотата от Сто евро изобразява мостове и арки/врати от Барок и Рококо архитектура. Дизайнът съдържа номинала, подписа на президента на Европейската Централна Банка, знамето на Европейския съюз, звездите на флага на ЕС, описание на отвъдморските територии на ЕС и инициалите на ЕЦБ на различни европейски езици.
Новата банкнота от 100 евро е въведена в обращение на 28 Май 2019. Тя е част от новате серия "Еуропа". Около 12% или около 3 милиарда от всички банкноти в обращение са с номинал от 100 евро. Новите банкноти запазват елементите в дизайна от предишната серия, като запазват фоновите цветове. От друга страна те са доста преобразени, за да кореспондират с подобрените защитни елементи.
Защитни елементи
Защитните елементи ще ви помогнат да проверите дали вашата банкнота от 100 евро е истинска или фалшива.
Почувствайте новата банкнота от 100 евро
1. Банкнотите са изработени от хартия от чист памук, която е шумяща и твърда (а не мека или гладка).
2. Релефен печат
Пипнете банкнотата. На лицевата страна в левия и десния край има поредица от къси релефни линии. За да усетите релефния печат, прокарайте пръст по него или го надраскайте внимателно с нокът. Те улесняват разпознаването на банкнотата, особено за хора с увредено зрение. Основното изображение, надписите и голямото число, съответстващо на номиналната стойност, също се усещат като по-плътни.
Разгледайте банкнотата, като я поставете срещу светлината.
1. Воден знак
Разгледайте банкнотата срещу светлина. Ще видите полутоново изображение с портрет на Европа (героиня от древногръцката митология), номиналната стойност на банкнотата и прозорец. Ако обаче поставите банкнотата на тъмна повърхност, светлите части потъмняват.
2. Осигурителна нишка
Осигурителната нишка се вижда като тъмна линия. В нея се виждат символът „€“ и номиналната стойност на банкнотата като миниатюрни бели надписи.
3. Прозорче с портрет
Лице
Гръб
Прозорчето близо до горната част на холограмата става прозрачно и се открива портрета на Еуропа от двете страни на банкнотата. Когато банкнотат се наклони в прозореца се забелязват и многоцветни линии около големия евро символ. На обратната страна на банкнотата в прозореца се наблюдават многоцветни числа.
Наклонете банкнотата.
1. Сребриста лента
Върху сребристата лента са изобразени портрета на Европа, сателитна холограма, основното изображение и голям евро символ.
В горната част на сребристата лента евро символите се движат около числото. Символите стават по отчетливи под директна светлина.
2. Смарагдовозелено число
Наклонете банкнотата. Смарагдовозелено число 100 в долния ляв ъгъл на банкнотата отразява светлината, местейки се нагоре и надолу. Числото също така сменя цвета си от изомрудено зелено до тъмно синьо.
Допълнителни защитни елементи против фалшификации
1. Микрошрифт
В някои части на банкнотата има надписи с микрошрифт. Ще ви е необходима лупа за да ги видите. Микрошрифта е отчетлив и ясен, а не размазан.
2. Стандартна Ултравиолетова светлина
Хартията само по себе си не свети и изглежда тъмна. Малките нишки, които са част от хартията стават видими. Всяка нишка луминсцира в три различни цвята. Звездите във флага на ЕС, малките кръгчета, както и големите звезди светят в жълто. Няколко други елемента също светят в жълто. От задната страна на бакнотата четвърт от големия кръг в средата, заедно с още няколко елемента луминисцира в зелено. Хоризонталния сериен номер и лентата светят в червено.
3. Специална ултравиолетова светлина (UV-C)
Малките кръгове на лицевата страна на банкнотата светят в жълт цвят. Големите звезди, както и някои други зони светят в оранжево. Евро символът става видим.
4. Инфрачервени елементи
На инфрачервена светлина на лицевата страна на банкнотата се виждат само смарагдовозеленото число, дясната страна на основното изображение и сребристата ивица. На обратната страна се виждат само числото, съответстващо на номиналната стойност, и хоризонталният сериен номер.
Ресурси:
Европейска Централна Банка
wikipedia.org
Последвайте currencyguide.eu