Индекс валути
Реклами
Фалшиви пари: как да ги разпознаем
currencyguide.eu е безплатен ресурс, посветен на осигуряване актуална информация за основните световни валути и методите за откриване на фалшификати. Този сайт съчетава много публикации на централни банки и други държавни органи по отношение на банкнотите в обращение и защитните им елементи. Валутите разгледани в този сайт са Австралийски долар, Канадски долар, Китайски юан/ Ренминби, Швейцарски франк , Евро, Британска лира, Японска йена, Турска лира и Щатски долар.
Какво са фалшиви пари?
Фалшивите пари са имитация на валута, проектирани да изглеждат като истински парични знаци. В повечето случаи, издаването на съответната валута се управлява и контролира от централната банка на страната. Производството и използването на фалшиви пари е едино от най-старите престъпления в историята. В миналото, фалшифицирането е било много трудно и скъпо. В наши дни, това е много по-лесно чрез използването на модерни дигитални технологии. Въпреки, че е възможно фалшифицирането както на банкноти, така и на монети, преобладаващата част от фалшификатите са хартиени пари. Правителствата и централните банки използват специални защитни елементи, за да затруднят фалшифицирането.
Как да разпознавате фалшиви пари в 4 лесни стъпки?
- Проверете хартията и релефния печат. Банкнотите са отпечатани на специална хартия, която им дава уникално усещане при допир. Повечето банкноти са направени от хартия, базирана на памучни влакна, а не дървесни (каквато повечето фалшификатори изпозват). Като прокарате пръст по банкнотата ще усетите зоните с релефен печат.
- Проверете качеството на печат. Отпечатаните линии и цветове на банкнотата трябва да са чисти, ярки, отчетливи, без замазвания и загладени ръбове.
- Сравнете банкнота с друга от същия номинал и серия. Поставете ги една до друга и вижте разликите.
- Вижте защитните елементи на банкотата като осигурителна нишка, воден знак, оптическо вариращо мастило, микрошрифт, перфорации, Ултравиолетови защити и други.
Какво да направим, ако получим фалшиви пари?
Възпроизвеждане на изображения на банкноти
Всяка една страна има регулации, забраняващи възпроизвеждането на изображения на банкноти.
Поради факта, че фалшифицирането на пари е престъпление, забраните за възпроизвеждане на банкноти
варират в различните страни, като в някои страни е абсолютно забранено, в други се допускат изключения, при
определени условия. Може да проверите законовите регулации в съответната държаван
на адрес:
rulesforuse.org/
Последвайте currencyguide.eu