Индекс валути
Реклами
5000 Японски йени банкнота
Дизайн
Описание:
Размер: 156 x 76mm
Дата на издаване: : 1 Ноември 2004
Банкнотата от 5000 японски йени е част от валутата на Япония и е в обращение се използва от 1957 г. На лицевата страна на банкнотата е изобразен портрет на Ичио Хигучи, писател и поет от епохата на Мейджи. На гърба са изобразени Ирис(двойка сгъваеми екрани с шест панела) от японския художник Корин Огата.
Защитни елементи
Защитните елементи ще ви помогнат да разпознаете дали банкнотата от 5000 японски йени е истинска или фалшива.
1. Воден знак
Дръжте банкнотата срещу светлината и ще видите воден знак, подобен на големия портрет. Водният знак е част от хартията и може да бъде наблюдаван и от двете страни на банкнотата.
2. Ултра-финни линии
Отпечатаните линии и цветове са отчетливи и чисти, без зацапвания и размазани участъци.
3. Холограма
При накланяне на банкнотата, цвета и шарката на елемента се променят
4. Воден знак- линия
Когато банкнотата се държи към светлината се виждат две вертикални къси линии, воден знак (три линии за банкноти от 10000 йени, една за банкнота от 1000 йени). Тази функция се възпроизвежда по-трудно с персонални компютри или цветни копирни машини, отколкото традиционния воден знак.
5. Скрито изображение
Когато банкнотата се гледа под определен ъгъл, числото 5000 се появява в центъра на долната част на лицето на банкнотата и думата "NIPPON" ("Япония" на японски) се появява на горния десен ъгъл на гърба на банкнотата.
6. Перлено мастило
Когато се гледа от различни ъгли, полу-прозрачен десен, отпечатан с розово перлено мастило се появява в празните области на левият и десният краен участък на лицевата част на банкнотата.
7. Микрошрифт
Банкнотата от 5000 йени, думите "NIPPON GINKO" (Централната банка на Япония), са отпечатани с микро шрифт. Микрошрифт с различни рамери е включен в дизайна на банкнотата.
8. Луминисцентно мастило
Банкнотите, издавани след 1 декември 1993 г. (серийни номера с кафяв или тъмно зелен цвят), печатът на управителя на лицевата страна свети в оранжево на ултравиолетова светлина. Също така, някои части от фона флуоресцират в жълто-зелен цвят.
9. Релефен печат
Релефен печат се използва за някои елементи на банкнотата.
10. Знаци за незрящи
С цел подпомагане хората с увредено зрение при допир се разпознава символ с по-груба структура (релефен печат).
Ресурси:
boj.or.jp
wikipedia.org
Последвайте currencyguide.eu